Baş üstü duruş nasıl yapılır? Uygulamalı anlatım | Orjinal Yoga Sistemi

Baş üstü duruş nasıl yapılır? Uygulamalı anlatım | Orjinal Yoga Sistemi

24 Şubat 2021 0 Yazar: admin

Günümüzde birçok kişi sağlıklı ve keyifli bir hayat istiyor ve bunun yollarını arıyor. İçinde bulunduğumuz Covid-19 sürecinde bedensel olarak daha az hareket etmenin getirdiği fizikî problemleri aşmak, hareketsizlik ve yanlış beslenmeden kaynaklanan kilo sorunlarını gidermek, oluşan gerginlik ve gerilimi ortadan kaldırmak için Memleketler arası Yoga Federasyonu’na (UYF) üye uzman antrenörler, herkesin konutlarında rahatlıkla uygulayabileceği Orjinal Yoga Sistemi tekniklerinden oluşan yararlı görüntüler hazırlıyor.

Dört sefer Dünya Yoga Şampiyonu ve Yoga Olimpiyat Şampiyonu Nava Işık Tüzüner tarafından hazırlanan “Baş Üstü Duruş Nasıl Yapılır?/Headstand” görüntüsü ile baş üstü duruşları gerçek tekniklerle, muvaffakiyetle yapabilmek mümkün. Yepyeni Yoga Sistemi’ndeki çok özel tekniklerden oluşan bu pratik görüntü sayesinde, bu duruşlarda kendinizi çarçabuk geliştirebilecek ve vücudunuzu güçlendirebileceksiniz.

Özgün Yoga Sistemi görüntülerinin danışmanlığını Memleketler arası Yoga Federasyonu Lideri Akif Manaf yapıyor. UYF Lideri Manaf, Orjinal Yoga Sistemi ile ilgili şu noktalara dikkat çekiyor: “Gerçek Yoga yani Orjinal Yoga Sistemi, kozmik bir spordur. Tüm sporların hem atası hem de anasıdır. Yeryüzünde mevcut olan tüm sporlar yoga temelinin üzerine oturur. Sekiz basamaklı Yepyeni Yoga Sistemi’nin üçüncü basamağı Asana olarak isimlendirilen duruşlardan oluşur. Asanalar, tam fizikî ve zihinsel rahatlamaya ulaşmak için vücudu ve zihni uyumlu bir biçimde harmanlar. Özgün Yoga Sistemi’ndeki duruşların tertipli uygulanması fizyolojik sistemi tümüyle gençleştirir. Asanalar sıhhat, hoşluk, güç, dayanıklılık, hafiflik, aydınlık, sinirsel dinginlik ve memnunluk verir. Omurga esnekliğini artırır, bağışıklık sistemini güçlendirir. Nizamlı uygulama harikalık getirir. Yepyeni Yoga Sistemi’nde yer alan duruşlar basamak evre, belli bir sırada ve uzman eşliğinde uygulandığında vücut ve ruh sıhhatine çok kıymetli faydalar sağlar. Tesirli olmalarının en büyük sebebi, yanlışsız nefes ve konsantrasyon eşliğinde uygulanmalarıdır.”

Memleketler arası Yoga Federasyonu Lideri Akif Manaf, “Baş Üstü Duruş Nasıl Yapılır?/ Headstand” görüntüsünde uygulanan tekniklerin yararlarını ise şu halde anlattı: “Bu görüntüde baş üstü duruşlar kapsamında çok özel Yepyeni Yoga Sistemi teknikleri yer almaktadır. Görüntüde uygulanan duruşlar göğüs, kol, omuz, boyun, baş ve sırt kaslarını güçlendirmektedir. Tüm vücut canlanmakta, omurga ve sırttaki gerginlikler giderilmektedir. Bu teknikler sayesinde kan beyne gerçek serbestçe akmakta, beyin bol ölçüde oksijenle zenginleşmiş kanla yıkanmakta ve canlanmaktadır. Zihinsel yorgunluk giderilmekte, kanılar berraklaşmaktadır.”

Dört sefer Dünya Yoga Şampiyonu ve Yoga Olimpiyat Şampiyonu Nava Işık Tüzüner, görüntüdeki duruşları uygularken vücudu zorlamadan çalışılmasının ehemmiyetini vurguladı. Tüzüner, “Bu görüntüde, bedeni baş üstü duruşa hazırlamanın ve duruşu yapabilmenin tüm ayrıntılarını en tesirli formuyla bulabileceksiniz. Görüntüdeki Özgün Yoga Sistemi tekniklerini tertipli bir halde uygulayarak, vakit içinde baş üstü duruşları yapmanız mümkün olacaktır” diyerek herkesi, memnun ve sağlıklı hayatın anahtarı olan Orjinal Yoga Sistemi tekniklerini uygulamaya davet etti.