Akılalmaz kalabalık! Malavi halkının Afrika Uluslar Kupası sevinci

Akılalmaz kalabalık! Malavi halkının Afrika Uluslar Kupası sevinci

30 Mart 2021 0 Yazar: admin

Malavi – Uganda maçı sonrası büyük coşku… 2021 Afrika Uluslar Kupası Elemeleri B Grubu’nda Malavi, alanında Uganda’yı ağırladı. Son maçlar öncesinde kümeden çıkmak için mutlak kazanmak zorunda olan Doğu Afrika ülkesi Malavi, çabayı 15’inci dakikada Richard Mbulu’nun golüyle 1-0 kazanarak 2010 yılının akabinde birinci defa Afrika Uluslar Kupası’nda küme evresine katılmaya hak kazandı.

11 yıl ortanın akabinde gelen bu muvaffakiyet ise Malavi halkında coşkuyla karşılandı. Malavi’nin kıymetli kentlerinden biri olan Blantyre’de halk sokaklara dökülerek, çalınan müzik eşliğinde dans etti ve başarıyı doyasıya kutladı.

BAŞARIYI GETİREN GOL ESKİ BİR SUBAYDAN

Malavi’nin Uganda’yı 1-0 mağlup ettiği müsabakada attığı golle kadrosunu Afrika Uluslar Kupası’na taşıyan 27 yaşındaki santrfor Richard Mbulu ile ilgili ise değerli bir ayrıntı göze çarpıyor. 19 yaşında babasının müsaadeden gitmek için Malavi Silahlı Kuvvetleri’nde yazılan Mbulu, eski bir subay olarak orduda misyonunu tamamladı. Richard Mbulu şu anda Güney Afrika Ligi gruplarından Baroka FC forması giyiyor.