Dünyada oynanan 444 bin oyundan 8 bini Türk imali

Dünyada oynanan 444 bin oyundan 8 bini Türk imali

29 Mart 2021 0 Yazar: admin

Taşınabilir uygulama bilgi tahlili şirketi 42matters’ın Android özelinde gerçekleştirdiği 2021 Türkiye Taşınabilir Oyun İstatistikleri araştırmasına nazaran, Google Play’de 173 bin 421 oyun yayıncısı ortasında 2 bin 797’den fazla Türk yayıncı bulunuyor. Google Play’de 444 bin 258 oyun ortasında Türk yayıncıların sunduğu 8 bin 383’ten fazla oyun bulunuyor. Rapora nazaran, Türk yayıncıların oyunlarının ortalama puanı 5 üzerinden 3,94. Bu puan, tüm taşınabilir oyunların genel ortalama puanı olan 3,78’den daha yeterli bir ortalamaya gelindiğini gösteriyor.

Türk yayıncıların oyuncuları daha fazla indiriliyor

Türk yayıncıların sunduğu taşınabilir oyunlar, oyun başına ortalama 767 bin 64 indirilmeye sahip ve tüm taşınabilir oyunların ortalaması olan 456 bin 73’den daha fazla indiriliyor. Türk yayıncıların oyunlarının yüzde 3’ü fiyatlı kategorisinde bulunuyor. Oyunların yüzde 87’si reklam içerirken yüzde 28’inde uygulama içi ödemelerden yararlanılıyor. Türk yayıncıların oyunlarının yüzde 18’i ise hem Google Play hem de App Store yer alıyor.

Devlet dayanağıyla oyun pazarı daha da büyüyecek

Yerli oyun geliştiricilerinin pandemiye karşın süratle yol kat ettiklerini belirten IFASTURK Eğitim, Ar-Ge ve Takviye Kurucusu Mesut Şenel, “Oyun geliştiricilere verilen takviyeler ve artan şuur, ülkemizdeki oyun pazarının büyümesini sağlıyor. Türk oyun bölümünün çok katmanlı bir sanayiye dönüşmesi, devlet takviyelerinin daha fazla girişimciyle buluşmasıyla yanlışsız orantılı. Oyun geliştiriciler başta işçi istihdam, kurul, reklam, yurt dışı kira ve marka dayanağı üzere pek çok alanda dayanak alma imkanına sahip.” açıklamasında bulundu.