Erkeklerde kısırlık belirtileri, erkeklerde kısırlığın tedavi yolları nelerdir? Bayan Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Embriyolog Op. Dr. Öznur Dündar Akın  cevapladı

Erkeklerde kısırlık belirtileri, erkeklerde kısırlığın tedavi yolları nelerdir? Bayan Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Embriyolog Op. Dr. Öznur Dündar Akın cevapladı

17 Mart 2021 0 Yazar: admin

Erkeklerde kısırlık belirtileri ve tedavi prosedürlerine dair merak edilenleri Bayan Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Embriyolog Op. Dr. Öznur Dündar Akın anlattı:

Kısırlık aslında bir çift sorunudur.

”Aslında kısırlığı yalnızca erkek ya da yalnızca bayan olarak pahalandırmak bizi yanlış yönlendirebilir. Kısırlık aslında bir çift sorunudur. Bir çift bir yıl boyunca tertipli alakaya karşın şayet çocuk sahibi olamıyorlarsa burada kısırlık tarifini ortaya koyabiliriz. Bu noktada çiftlerin, hem bayanın hem erkeğin kıymetlendirilmesi gerekir. Bayanın bir jinekolog tarafından, erkeğin ise bir ürolog tarafından değerlendirilip sperm tahlilinin verilmesi gerekmektedir. Erkek tipi kısırlık diyebilmemiz için sperm kıymetlerinde anormallikler görmüş olmamız gerekir. Sperm parametrelerinin olağan dışı olması durumunda bu noktada tedavi metotları anormalliğe nazaran planlamak gerekmektedir.”

Tedavi teknikleri

”Erkek tipi kısırlıkta sebep, testis düzeyinde yahut hipofiz üzere daha üst düzeylerde yahut boşaltım kanallarında sorunlardan kaynaklanıyor olabilir. Burada sebebi ortaya koyduktan sonra sebebe yönelik tedavi yapılması ve şayet tedavi sonrası sperm parametreleri olağana dönüyorsa olağan yoldan hamile kalmak sağlanmalı lakin tedavi sonrası sperm parametreleri olağana dönmüyorsa şayet sayı aşılama tedavisine kâfi oluyorsa öncelikle aşılama tedavisi, sayı kâfi değilse tüp bebek tedavisine başlanmalıdır. Birtakım hastalarda menide hiç sperm olmayabilir buna azospermi denmektedir. Azospermi üzere hiç sperm olmaması üzere durumlarda ise cerrahi yollarla sperm elde ederek çiftlerin çocuk sahibi olması sağlanabilir. ”