İstanbul Avrupa Korosu’ndan online konser klibi!

İstanbul Avrupa Korosu’ndan online konser klibi!

26 Mart 2021 0 Yazar: admin

Amatör bir koro olarak yaklaşık elli yıldır varlığını sürdüren İstanbul Avrupa korosu, pandemi şartlarında da sanal konserlerine devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Arjantinli bestekar Palmieri’nin Tango Credo isimli yapıtının dünya prömiyerini yapan İstanbul Avrupa Korosu, bu yıl da İtalya’nın Laudamus Dominium korosu ile birlikte provalarını yeniden zoom üzerinden gerçekleştirdiği bir konser klibi hazırladı. Konserde, online olarak yapılan kayıtlarla Bob Chilcott’un “The Lily and The Rose” isimli yapıtı seslendirildi.

Istanbul Avrupa Korosu son sanal konserinde ise İtalyan koro Laudamus Dominium ile ortak bir konser verdiler. Her iki koro, şefleriyle birlikte Zoom üzerinden aylarca prova yaptı. Akabinde her bir üye kendi kısmını meskeninde görüntü olarak kaydetti. Koro üyelerinin yalnızca müzik söylerken imajları değil koronavirüs pandemisi sırasındaki günlük hallerini çektikleri amatör görüntüleri da klibe eklendi.

Büsbütün amatör üyelerden konseyi çok kültürlü ve çok lisanlı bir koro olan İstanbul Avrupa Korosu, daha evvel İstanbul Devlet Senfoni ile Carmina Burana Borusan Filarmoni ile IKSV müzik şenliğinde Ravel söyledi. Koronun şefi Paolo Villa İstanbul Devlet Senfoni Orkestra Korosu’nun şefliğini de yürütüyor. Koro senfonik Klasik Batı müziği yapıtlarını seslendiriyor. Koronun Türk, Romen, Ermeni, Yahudi, Rum, Nijeryalı ve Sırp üyeleri coşkuyla birlikte söylüyor.