PUBG Mobile yasağa karşın 1,1 milyar dolar gelir elde etti

PUBG Mobile yasağa karşın 1,1 milyar dolar gelir elde etti

9 Mart 2021 0 Yazar: admin

Sensor Tower, PUBG Mobile’ın Ekim 2020’den bu yana 1,1 milyar dolardan fazla gelir elde ettiğini iddia ediyor. Bu sayıyla birinci sıraya oturan PUBG Mobile’ı Honor of Kings izliyor. Üçüncü sırada ise 573 milyon dolarlık gelirle Genshin Impact geliyor.

PUBG Mobile, dünyadaki en büyük ikinci pazarı olan Hindistan’dan gelen ban kararına karşın milyar dolarlık gelir elde etmeyi başardı. 2020 yılının Eylül ayında Hindistan hükümeti, Tencent ve Netease’in –yani genel olarak Çin menşeli büyük şirketlerin- geliştirdiği uygulamaların kullanıcıların özel datalarını çalarak yöntemsiz yollarla kullandığını öne sürerek firmalarla alakalı tüm uygulamaları ülke genelinde yasakladı.

Business of Apps’e nazaran, PUBG Mobile 2020’nin 1. çeyreğine kadar günlük faal kullanıcı sayısında 65 milyona ulaşarak istikrarlı bir artış yaşamıştı. Bu faal PUBG Mobile oyuncularının ise %24’ünün Hindistan pazarından olduğu kestirim ediliyor. Lakin Hindistan hükümetinden gelen yasakla birlikte PUBG’nin büyümesi de yavaşladı. Aralık 2020’de ise yılın başına nazaran günlük anlı kullanıcı sayısı %53 gerileyerek 30 milyona indi.

Söylenenlere göreyse Krafton, Hindistan’da 100 milyon dolarlık yatırımlar yaparak hükümetin firmaya karşı olan hali yumuşatmak için çalışıyor. Fakat şu ana kadarki genel tabloya bakılacak olursa PUBG Mobile’ın banı yakın vakitte kalkacakmış üzere durmuyor.

Hint oyuncular her ne kadar VPN ile oyuna erişim sağlayarak anlık oyuncu sayısını üst çekse de PUBG Mobile espor sahnesi epeyce sıkıntı durumda. Küçük ve orta şeker gruplar ya dağıldı ya da Free Fire üzere diğer taşınabilir oyunlara geçti. Fnatic, TSM Entity, Nova GodLike üzere büyük tertipler hâlâ PUBG Mobile kadrolarını dağıtmamış olsa da Ağustos’tan beri hiçbir rekabetçi maç gerçekleşmedi.

Gidişat bu biçimde devam ettiği surece bu tertiplerin da kadrolarını dağıtması ve farklı taşınabilir oyun alanlarına yönelmesi, bununla birlikte PUBG Mobile espor sahnesinin Hindistan’da ölmesi beklenen.