Usta oyuncu Rasim Öztekin son seyahatine uğurlandı

Usta oyuncu Rasim Öztekin son seyahatine uğurlandı

10 Mart 2021 0 Yazar: admin

Kalp rahatsızlığı nedeniyle tedavi gördüğü hastanede geçtiğimiz gün 62 yaşında hayatını kaybeden Türk tiyatrosunun usta ismi Rasim Öztekin, son seyahatine uğurlandı. Öztekin’in Türk bayrağına sarılı ve üzerine Galatasaray bayrağı da konulan tabutu, evvel mezun olduğu Galatasaray Lisesi’ne getirildi.

Buradaki merasimin akabinde cenaze, Öztekin’in profesyonel tiyatro hayatına başladığı Ses Tiyatrosu önünde cenaze aracından indirildi. Merasim mangası usta oyuncunun tabutuna omuz vererek, tiyatro sahnesine getirdi.

Merasime Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un yanı AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AK Parti Genel Lider Yardımcısı Uzman Ünal, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Lideri Ekrem İmamoğlu da katıldı.

Merasimde konuşma yapan kızı Pelin Öztekin, “Geldiğiniz için herkese çok teşekkür ederim. Konuşma hazırlamadım açıkçası. Yalnızca babama teşekkür etmek istiyorum. Benim birinci aşkım olduğu için, ustam olduğu için, bana her şeyi öğrettiği için. Evet o bütün saydığı ustalardan öğrendi. Onların yanında benim de yetişmemi sağladı. Ben burada büyüdüm. Bu sahnede onu izleyerek büyüdüm. Bu sahneye bu türlü çıkmak istemezdim baba. Ancak bak baba, birlikte tıpkı sahnedeyiz. Onu çok seviyorum, her şey için, herkese çok teşekkür ederim” dedi.

Öte yandan Öztekin, konuşmasının akabinde sahneden inmeden evvel, babasının tabunu öptü. Ayrıyeten, merasimin akabinde cenaze aracına yüklenen tabutun üzerinden, babasının Galatasaray atkısını alarak kokladığı görüldü.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Rasim Öztekin usta televizyonda, sinema perdesinde, hepsinden öte tiyatro sahnesinde güler yüzümüz, his ve fikir aynamız, kimi vakit kendimiz, kimi vakit çok farklı insan kıssalarında rehberimiz olmayı başardı. Ve bütün bunları çok büyük bir muvaffakiyetle bize sunarken, herkesten farklı olarak sahneyi, rolünü seyircinin huzurunda değil, seyirciyi hayatının içinde hissettirerek çok farklı bir muvaffakiyet elde etti. O yüzden yeri doldurulmaz, çok bedelli bir ustamız…”

Rasim Öztekin’in geçtiğimiz aylarda kavuğunu devrettiği Şevket Çoruh ise, “Çok uzun vakittir hepimizi vakit makinesinden indirip, 2000’li yıllardan 80’lere götürdü. Rasim ağabey, 3 gün öncesine kadar hala o vakit makinesinde bilet kesiyordu. Ta ki vaktin ehemmiyetinin olmadığı yerde, ustaları ile buluşmaya gidene kadar. Rasim ağabey, kavuğu bize teslim ettin, asla pişman olmayacaksın. Meskeninde, Ses Tiyatrosu’nda, Orta Oyuncuların konutunda sana tekrar kelam veriyoruz. Huzur içinde uyu Rasim Ağabey…” diye konuştu.

Bir televizyon dizisinde Öztekin ile uzun mühlet birlikte rol alan Oyuncu Şoray Uzun ise, “Rasim ağabey evvel hayranlık beslediğimiz bir sanatçı, daha sonra meslektaşımız, büyüğümüz, ustamız, rol gereği de olsa babamız oldu. Onu tanıyanlar, zati biliyorlar. Anılardan öteki onu anlatacak çok fazla bir şey yok. Rasim ağabeyin vefat haberinden sonra, toplumun her bölümünden gelen bildiriler aşağı üst birebirdi. Aileden birini kaybetmiş olmanın acısı üzere bir acı verdi bize” tabirlerini kullandı.

Eşi Esra Kazancıbaşı da, “Sözün tükendiği yerdeyiz. Ne söyleyebiliriz ki. Yalnızca şunu söylemek istiyorum. Toplumun tüm kesitlerini biriktiren, herkesin ağabey dediği bir insandı. Büyük kayıp. Onun bedellerinin aslında toplumun tüm kısmına yayılmasını tahminen de bu vesile ile söylememiz düzgün olur. Her beşere nasip olmaz, herkesin ağabey dediği bir insan olmak” halinde konuştu.

ZİNCİRLİKUYU MEZARLIĞI’NDA DEFNEDİLDİ

Ses Tiyatrosu’nda düzenlenen merasimin akabinde ise usta oyuncunun cenazesi alkışlarla buradan çıkarıldı. Öztekin için saat 15.00’te Zincirlikuyu Camii’nde cenaze namazı kılındı. Daha sonra Öztekin’in cenazesi, Zincirlikuyu Mezarlığı’nda defnedildi.

Buradaki merasimin akabinde Öztekin’in naaşı, cenaze namazı için Zincirlikuyu Camii’ne getirildi.