Bacak damar tıkanıklıkları tedavi sistemleri | Tedaviyi hangi doktor yapmalı? Girişimsel Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Onur Hüseyin Sıldıroğlu cevapladı!

Bacak damar tıkanıklıkları tedavi sistemleri | Tedaviyi hangi doktor yapmalı? Girişimsel Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Onur Hüseyin Sıldıroğlu cevapladı!

7 Nisan 2021 0 Yazar: admin

Girişimsel Radyoloji Uzmanı Prof. Dr. Onur Hüseyin Sıldıroğlu cevaplıyor; Bacak damar tıkanıklıklarında tedaviyi hangi tabip yapmalı?

Bacak damar tıkanıklıklarında birçok tedavi seçeneği var. Kalp damar cerrahisi tedavinin ameliyat ile mi anjiyo ile mi yapılacağına karar veriyor. Bu tedaviyi yaparken multidisipliner bir yaklaşım kelam konusu. Yani bu yaklaşım içerisinde bir kalp damar cerrahı bir de girişimsel radyoloji uzmanı olmalıdır.

Girişimsel radyoloji uzmanının tedaviye en kıymetli yararı, birinci yapılan incelemelerde bacak damarlarındaki darlıkların yüzdelerini ve bacağın kurtarılabilir, kurtarılamaz ve ne kaidelerde tedavi edilebilir olduğuna kadar vermesidir. İncelemeler sonucunda hastaya anjiyo uygulanacaksa girişimsel radyoloji uzmanı işleyişin hem gidişatı ile ilgili hem de sürecin kendisiyle ilgili birçok yararı var. Bu yarar içerisinde sürecin yapılış sırasında ultrasonografi ve anjiyoyu kullanan tabip olarak hastaya nasıl bir yarar yapılacağına karar vermesidir.

Süreci tek başına girişimsel radyoloji uzmanı yapabilir mi?

Süreç konusunda kalp damar cerrahı yahut girişimsel radyoloji uzmanı deneyime sahipse tek başına bu süreci natürel ki yapabilir. Burada komplikasyon durumlarına baktığımız vakit, damarda yırtılma, delinme üzere durum olduğunda bu durumun kıymetlendirilmesi girişimsel radyoloji uzmanı tarafından ultrason süreci ile ortaya çıkarılabilir. Şayet ki damar yırtığı ortaya çıktıysa ve dikilmesi gerekiyorsa bu noktada kalp damar cerrahının işe el atıp hastanın ameliyat ortamında tedavi edilmesi gerekir. Doğal ki bu komplikasyon durumları çok sık görülmüyor lakin multidisipliner olarak tedaviye yaklaşılmasında yarar olduğunu düşünüyorum.