Ertelenen ALES ne vakit yapılacak? Tarih açıklandı…

Ertelenen ALES ne vakit yapılacak? Tarih açıklandı…

13 Nisan 2021 0 Yazar: admin

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) yeni tip koronavirüs (Kovid-19) önlemleri kapsamında 2021 yılına ertelenen Akademik İşçi ve Lisansüstü Eğitimi Giriş İmtihanı (2020- ALES/2) bu hafta sonu düzenlenecek.

Geçen yıl 1-12 Ekim’de müracaatları alınan imtihan, 21 Şubat’ta 81 vilayette ve 88 imtihan merkezinde gerçekleştirilecek.

ALES/2’de adaylara 100 sorudan oluşan sayısal ve sözel testler uygulanacak ve 150 dakika müddet verilecek.

Adayların imtihan saatinden en az 1 saat 15 dakika evvel imtihan yerlerinde hazır bulunmaları gerekiyor. Adaylar saat 10.00’dan sonra imtihan binalarına alınmayacak.

İmtihanda Kovid-19 tedbirleri alınacak

ÖSYM, Kovid-19 salgınına karşı imtihan önlemleri alacak. Bu kapsamda, imtihan binalarının ayrıntılı paklığı yapılacak ve dezenfekte edilecek.

Kovid-19 tedbirleri kapsamında adaylara imtihan binası girişlerinde vazifeliler tarafından maske ve dezenfektan dağıtılacak.

İsteyen adaylar, dezenfektanlarını yanlarında getirebilecek. İmtihan görevlilerine de maske ve dezenfektanla lateks eldiven dağıtılacak. Adaylar ve vazifeliler kendi maske ve/veya siperlikleri ile de gelebilecek.

Kovid-19 durumu olan adaylar, imtihan merkezlerinde hazırlanan farklı salonlarda imtihana alınacak. İmtihan vazifelileri ve adayların Kovid-19 durumları, HES kodları aracılığıyla takip edilecek.

Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve toplumsal arayı korumak için, adaylar ve imtihan vazifelileri dışında hiç kimse okul bahçelerine alınmayacak. Adaylar, imtihan binalarına girişte ve imtihan bitiminde binadan çıkışta, toplumsal aranın korunması için imtihan vazifelileri tarafından yönlendirilecek.

Adaylar ve imtihan vazifelileri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf

ÖSYM tarafından yapılacak imtihanlara katılacaklar ile bu bireylerin yanlarında bulunan bir refakatçi ile imtihan vazifelileri, sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak. Bu kapsamda adaylar, imtihana giriş dokümanını, imtihan vazifelileri ise ilgili imtihana ilişkin görevlendirme dokümanlarını yanlarında bulundurmak suretiyle imtihan binalarına ulaşım sağlayabilecek.

Adayların ve refakatçi yakınlarının toplumsal aralık kuralına uymaları, maske takmaları ve adaylara refakat edenlerin binaların önlerinde beklememeleri gerekiyor.

İmtihan günü nüfus cüzdanını kaybedenlere süreksiz kimlik evrakı vermek için açık tutulacak nüfus müdürlükleri de ÖSYM’nin internet sitesinden duyuruldu.

Puanlar 5 yıl geçerli olacak

ALES’te her test için, imtihanı geçerli tüm adayların ham puanlarının ortalaması ve standart sapması başka ayrı hesaplanarak adayların ham puanları, ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlara dönüştürülecek.

Böylelikle her aday için Sayısal ve Sözel Standart Puanlar (SP) hesaplanacak. Bu standart puanlar kullanılarak her aday için “sayısal”, “sözel” ve “eşit ağırlıklı” olmak üzere 3 yüklü puan (AP) hesaplanacak.

İmtihandan alınan puanlar açıklandığı tarihten itibaren 5 yıl geçerli olacak.