Gol krallığı listesinde Türk oyuncular unutuluyor! Alex’ten sonra…

Gol krallığı listesinde Türk oyuncular unutuluyor! Alex’ten sonra…

8 Nisan 2021 0 Yazar: admin

1959 yılından itibaren oynanan Harika Lig’de, birinci defa yerli bir futbolcu 7 sene üst üste gol hükümdarı olamayarak makûs bir rekora imza attı. Birinci sefer 83-84 döneminde Galatasaray forması giyen Tarık Hosiç, Üstün Lig’de attığı 16 golle gol hükümdarı olmuştu. Bunun akabinde 1995-96 döneminde Trabzonspor formasıyla Şota Arveladze’nin gol hükümdarı muhtemelle uzun bir ortadan sonra tekrar bir yabancı futbolcu gol hükümdarı olmuştu.

2006-2007 döneminde Alex de Souza’nın Üstün Lig’e merhaba demesi ve bir çağı değiştirmesiyle o yıldan sonra hiçbir şey eskisi üzere olamadı. 2006-2007 döneminden sonra yalnızca Semih Şentürk ve Burak Yılmaz yerli oyunculardan gol hükümdarı olurken, 14 dönem boyunca sırf 3 defa yerli oyuncular gol hükümdarı olabildi.

Yerli forvet oyuncularının az çıkması, geleceğe gerçek dehşet yaratırken en son 2012-013 yılında Burak Yılmaz attığı 24 golle Galatasaray formasıyla gol hükümdarı oldu. Burak Yılmaz’dan sonra sırasıyla, Aatif Chahechouhe, Fernandao, Mario Gomez, Vagner Love, Bafetimbi Gomis, Mbaye Diagne ve Alexander Sörloth gol hükümdarı oldu. Bu dönem için de en argümanlı oyuncular tekrar yabancı oyuncular oldu. Gol hükümdarı olma ihtimali en yüksek olan iki futbolcu Boupendza ve Aboubakar olarak görülüyor.

Harika Lig’de en fazla gol hükümdarı çıkartan kadro 17 defa Galatasaray olurken Galatasaray’ı, 15 defa gol hükümdarı çıkartan Fenerbahçe ve 5 kere gol hükümdarı çıkartan Trabzonspor takip ediyor. Bursaspor ve Beşiktaş ise 3’er defa gol hükümdarı çıkartmayı başardı. Harika Lig’de tam 6 defa gol hükümdarı olarak rekoru elinde bulunduran isim ise Galatasaray’ın “Taçsız Kral” lakaplı efsanesi Metin Oktay oldu. Metin Oktay’ı, 5 defa gol hükümdarı olan Tanju Çolak takip ediyor.

HAZIRLAYAN: NİHAT UZEL