Menisküs yırtığı | Menisküs yırtığı durumunda rehabilitasyonun rolü nedir? Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Hasan Kerem Alptekin cevapladı!

Menisküs yırtığı | Menisküs yırtığı durumunda rehabilitasyonun rolü nedir? Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Hasan Kerem Alptekin cevapladı!

7 Nisan 2021 0 Yazar: admin

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Hasan Kerem Alptekin cevaplıyor; Menisküs yırtığı durumunda rehabilitasyonun rolü nedir?

‘Menisküsler diz içi yapımızı bilhassa yastıkçık olarak koruyan ve buradaki darbeleri önleyen yapıdır. Genel olarak her iki yapının da C halinde olduğunu görüyoruz. Dışta ve içte iki menisküs yer alıyor. Bu menisküs yapılarının dış kısımlarının kanlanması daha yeterli ancak iç kısımlara gerçek gitgide kanlanmasının bozulduğunu görüyoruz. Bu nedenle de yırtık ve dejenerasyon üzere meselelere daha çok sorun açıyor. ‘

‘Yırtıkların da çeşitli tipleri bulunmaktadır. Bunlar horizontal dediğimiz doğrusal bir yırtık olabilir yahut bütün menisküsün büsbütün uzunluktan boya yırtılması olabilir, radyal yırtık olabilir. Bu menisküslerin tiplerine nazaran tedaviler de şekillendirilebiliyor. Çok ileri seviye yırtıklarda, daima dizinde takılma ve şişlik olan bireylerin cerrahi tedaviye başvurması daha uygun olmaktadır. Fakat daha hafif semptomlarla seyreden, daha az takılma yaşayan ve daha kolay yırtıkları olan hastalarda bilhassa fizik tedavi yollarını kullanıyoruz. Diz etrafı güçlendirme antrenmanları çok ehemmiyet kazanıyor. Bunlarla da tedaviye cevap alamazsak diz içi enjeksiyonlar yapılabiliyor. ‘