TEB BNP Paribas Tennis Championship İstanbul turnuvasının basın toplantısı yapıldı

TEB BNP Paribas Tennis Championship İstanbul turnuvasının basın toplantısı yapıldı

16 Nisan 2021 0 Yazar: admin

Bayanlar Tenis Birliği (WTA) takviminde yer alan ve 19-25 Nisan’da düzenlenecek TEB BNP Paribas Tennis Türkiye Tenis Federasyonu (TTF) İstanbul Tenis Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısına, TTF Lideri Cengiz Durmuş, İstanbul Gençlik ve Spor Vilayet Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, D-Smart İcra Şurası Üyesi Murat Hürmet ve turnuva yöneticisi Özgür Ergüden katıldı.

Toplantıda konuşan Cengiz Durmuş, TTF olarak turnuvanın ikincisini düzenlediklerini hatırlatarak “Geçen yıl Gençlik ve Spor Bakanlığının ve Sayın Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katkılarıyla mükemmel bir tesise kavuşmuştuk. Türkiye’nin her yerinde herkesin tenis oynaması ismine birçok proje yapıyoruz ve çok âlâ gidiyor. Ülkemizin yetenekleri, her gün biraz daha keşfedilir duruma geldi. Bu turnuvalar sayesinde Türkiye’nin her noktasında yeteneklerini sergileyen çocuklarımızın, böylesi bir tenis merkezine gelip şampiyonluk yaşayabileceği konusunda umudu yeşeriyor. Geçmişte olduğu üzere dünyanın en uygun atletleri ülkemize gelerek mesken sahipliğimizden, tertibin ve ülkemizin hoşluğundan bahsediyor.” halinde konuştu.

Ulusal sportmenler Çağla Büyükakçay ve Marsel İlhan’ın da çalıştırıcılığını yapan Türk tenisinin kıymetli isimlerinden antrenör Can Üner’in hayatını kaybetmesiyle derin keder yaşadıklarını aktaran Cengiz Durmuş, tenis merkezindeki kortlardan birine Üner’in ismini vermeyi düşündüklerini de tabir etti.

Spora yapılan yatırımın sıhhate, geleceğe yapılan yatırım olduğunu vurgulayan Burhanettin Hacıcaferoğlu ise “Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Ulusal Eğitim Bakanlığı ortasında kıymetli iş birlikleri yapılıyor. Türkiye, gelecek yıllarda bir spor ülkesi olma yolunda ilerliyor. İstanbul Tenis Merkezi’nin İstanbul’a kazandırılmasında Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu, federasyon lideri ve emeği geçenlere teşekkürlerimi sunarım. Tesis, teknoloji altyapısıyla memleketler arası tertiplere konut sahipliği yapabilecek durumdadır. İstanbul’a yakışır bu tenis tesisimiz, milletlerarası alanda güzel sportmenlerin yetişmesine etken olacaktır. Ülkemizin spora tutkusundan faydalanarak pandemi kurallarına uyarak turnuvayı organize edeceğiz.” yorumunu yaptı.

Turnuvanın Türkiye’de düzenlenen en büyük tenis aktifliği olduğunu belirten Özgür Ergüden de “Tenis, pandeminin toplumsal hayatı esir aldığı bu periyotta uzaktan da olsa insanları kaynaştıran en kıymetli etken olmuştur. Bayan tenisinin en üst düzeydeki ve çıkış yapan atletleri kortlara çıkacak. Burada yer alacak tenisçileri kısa müddette büyük turnuvalarda doruğa oynarken göreceğiz. Turnuva boyunca tenis dünyasının gözü burada olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Her çeşit spora yönelik faaliyete sponsor olmaktan memnunluk duyduklarını kaydeden Murat Hürmet ise şöyle konuştu:

“Aracı kuruluş olarak görevimizi yapıyoruz. Tenis federasyonunun Türkiye’de tenis ismine yaptığı hizmetleri takip ediyorum. Tüm aksiliklere karşın harika işler yapıyorlar. Türkiye’de sporun ve öğrenci sporlarının gelişmesi için Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Ulusal Eğitim Bakanlığının kesinlikle el ele olması gerekiyor. Dünyanın en büyük sıkıntısı obezite ve diyabet üzere problemler. Spora aracılık eden, fedakarca çalışan insanları desteklemek lazım. Turnuvada emeği geçenlere, federasyon görevlilerine ve atletlere muvaffakiyetler dilerim. Süper maçlar izleyeceğimiz bir hafta olmasını umuyorum.”

Toprak kortta oynanacak 235 bin 238 dolar para ödüllü bayanlar tenis turnuvasını, geçen yıl teklerde Rumen Patricia Maria Tig, çiftlerde ise Şilili Alexa Guarachi ile ABD’li Desirae Krawczyk ikilisi kazanmıştı.İstanbul turnuvasının basın toplantısı yapıldı.